PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ
Propunător: Dogărel Mihaela
Data: 30.10.2015
Clasa: a IV- a C
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română (Lectură)
Subiectul: „La școală, dar nu rămânem acolo”, Marin Sorescu
Tipul de lecţie: dobândire de cunoștințe noi
Obiectiv fundamentul:
Înţelegerea
mesajului textului citit
Obiective de referință: 3.4; 3.7; 2.6
Obiective operaţionale
Pe parcursul lecţiei, elevii trebuie să
fie capabili:
O1: să citească corect, conștient,
fluent şi expresiv respectând semnele de
punctuaţie texte la prima vedere;
O2: să redea informații esențiale și
detaliate din textul citit;
O3: să folosescă cuvintele şi expresiile
noi în alte contexte lingvistice;
O4: să formuleze minimum 5 întrebări
referitoare la un text citit;
O5: să își exprime propriile păreri în
legătură cu un fapt desprins din text;
Strategii didactice:
1. Metode şi procedee: citirea
explicativă, exerciţiul, metoda RAI, Cafeneaua ideilor, Jurnalul învățării
2. Resurse: a) materiale:
manualul; slide ppt,volume Marin Sorescu
b) de timp: 45
minute;
c)
umane: 24 de elevi
3. Forme de organizare a activităţii:
frontal, individual, pe echipe;
Bibliografie:
1. Ioan Şerdean, Metodica predării limbii române, Editura Didactică şi Pedagogică,
Bucureşti, 1993
2.M.E.C-Programa şcolară – a IV-a,
Bucureşti, 2004
3.Teste naționale pentru limba și
literatura română, Editura Arthur, 2014
SCENARIUL
DIDACTIC
Secvenţele lecţiei
|
Timp
|
Ob
op
|
Conţinuturile învăţării
|
Strategii didactice
|
Evaluare
|
||
Met.şi procedee
|
Mijl
Did.
|
Forme de organizare
|
|||||
1.
Moment
organizatoric
|
1 min.
|
-
organizarea colectivului de elevi în vederea bunei desfăşurări
a lecţiei
|
frontală
|
||||
3.
Captarea atenţiei
|
5 min
|
-
se completează un rebus având ca dezlegare cuvântul ȘCOALA
-
se poartă o discuție despre ce înseamnă școala pentru ei: Ce este
școala?
|
conversaţia
|
rebus
|
frontală
|
||
4.
Anunţarea temei şi a obiectivelor operationale
|
2
min
|
- voi
anunţa lecţia ”La școală, dar nu rămânem acolo”, Marin Sorescu și a
obiectivelor lecției
|
conversaţia
|
frontală
|
|||
5.
Dirijarea învăţării
|
25 min
|
O1
O2
O3
O4
|
- se
vor citi date biografice şi câteva
opere scrise de autor; prezentare PPT; se prezină câtev cărți
-
elevii vor descifra textul în gând urmărind cuvintele
necunoscute
- apoi
se face citirea model de către un elev;
- se
face o citire selectivă şi pe roluri, iar în acest
timp se atrage atenţia asupra semnelor de
punctuaţie şi a ortogramelor
- vom
identifica cuvintele noi şi vor căuta explicația lor pe biletele copiilor
Rezolvarea
ex 1,2,4,5 frontal, din caietul special
- formularea
de întrebări din text(un elev adresează o întrebarea colegului său de bancă,
iar acesta răspunde şi va adresa o altă întrebare unui alt coleg) – metoda
RAI
Independent
vor completa ex ... din caietul special
-se
explică titlul textului
|
conversaţia
explicaţia
citirea
explicativă
explicaţia
|
Vol.
M.
Sorescu
Caiet
special
|
frontală
individ.
frontală
Perechi
Individ.
|
Orală
Scrisă
Orală
|
6. Obținerea
performanțelor
|
5 min
|
O5
|
Cafeneaua
ideilor – activitate pe grupe
Grupa
1 – De ce mergem la școală?
Grupa
a II-a – De ce nu rămânem la școală?
|
Exercitiul
|
Foi
flipchart
|
în
grup
|
|
7. Realizarea
feed-back-ului
|
5 min.
|
Jurnalul
învățării
Astăzi:
-
am învățat ______________________________
-am
înțeles mai bine _______________________
-nu
am înțeles ____________________________
Gândul activității: ____________________________
|
Exercțiul
|
Fișe
|
Indiv.
|
Scrisă
|
|
7. Asigurarea
retenției și tranferul de cunoștințe
|
2 min
|
- voi
face aprecieri privind activitatea didactică desfășurată
Tema
pentru acasă-
|
conversaţia
|
frontală
|
|||
ANEXE:
REBUS
1.
Numele adevărat al lui Luchi, Alexandra
.............. (Casian)
2. Băiatului din
lectura lui M. Sântimbreanu i s-a terminat ....... (caietul)
3. Convorbirea
dintre 2 persoane....... (dialog)
4. Mister sau ....
(taină)
5. Se străduia să
strângă în cât mai puține cuvinte, gândurile lui( Caragiale)

Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu